top of page

                                        2016

             Kiállítás megnyitó - Kisasszonynapi búcsú

Puskás Antal OSPPE pálosszentkúti házfÅ‘nök gondolatai

Kedves Vendégeink!

​

Nem elsÅ‘ alkalommal kerül sor az Alkotótábor kiállításának megnyitójára. A művészek nevei talán már ismerÅ‘sen csengenek azoknak, akik az elÅ‘zÅ‘ években eltöltöttek egy kis idÅ‘t a képeket nézegetve, itt, a Mária Múzeumban.

A mostani kiállításon BenkÅ‘né Kovács Márta, Elbert Tamás, Mayer Irén, Papp Cecília, Pintér Anna, Prepokné Sinkó Anikó és Sinkó Andrea munkáit láthatjuk, akik BudapestrÅ‘l, LovasberénybÅ‘l, Ózdról, GödrÅ‘l és Kiskunfélegyházáról érkeztek. Az eltelt 4 év alatt a művésztáborban összesen 17 alkotó fordult meg, de a tábor lelkét az idén részt vevÅ‘ festÅ‘k képezik. Ezt a kétmaroknyi, szűkebb közösséget erÅ‘s szálak kötik össze, annak ellenére, hogy kapcsolatuk többnyire az alkotótábor idejére korlátozódik. Elmondásukból tudom, hogy azért  térnek ide vissza szívesen, mert Pálosszentkút természeti szépsége, nyugalma nagy hatással van rájuk. A kegyhely és környéke lelki feltöltÅ‘dést kínál számukra. Ezt gazdagítja az az érzés is, ami megérkezéskor kerít hatalmába mindenkit: jó ide visszatérni, jó itt lenni. Úgy érzik, mintha ide hazajönnének, itthon lennének. Ez az érzés újra és újra eltölti Å‘ket, valahányszor itt járnak. EttÅ‘l válik különlegessé számukra az itt tartózkodás.

Az alkotótáborban készült munkákat nézegetve azt látjuk, hogy legtöbb kép most is tájkép. Mire is érdemes figyelni, amikor ilyen jellegű alkotásokban gyönyörködünk? Én magam nem vagyok festÅ‘, sem a festészet szakértÅ‘je, csak sejteni tudom, hogy lehet valami közös abban, ahogy megszületik egy kép és amikor az ember elolvas egy részt a szentírásból. ElsÅ‘ látásra csak azt látjuk, ami mindenkinek nyilvánvaló: színek, formák, illetve a szentírási szöveg. De ahogy az ember idÅ‘t szán rá, hogy ne csak nézze, hanem szemlélje az elÅ‘tte levÅ‘ valóságot, a táj, illetve a szentírási szöveg elkezd élÅ‘vé válni, és az ember szívében megszületik egy felismerés, ami több mint a látható valóság.

Ha ezeket a képeket nézegetik, szánjanak rá idÅ‘t, hogy az a felismerés, ami a művészeknek megadatott, eljusson saját szívükig.

Végül engedjenek meg egy idézetet Szabó Imréné Czombos Ilona petÅ‘fiszállási lakostól, aki kedvtelésbÅ‘l évek óta leírja gondolatait. Ebben is látszik, hogy egy egyszerű falusi asszony szemei képesek meglátni a mindennapi valóságban valami többet. A festészet is ezt fejezi ki a maga nyelvezetével.

 

Nyári zápor

EsÅ‘függöny hullik a tájra,
benne gyöngyszemekkel a fákra.
A fák levelén csillogó esÅ‘csepp,
rajta madárkák oltják szomjukat.
A virágok selymes kehelybölcsÅ‘je,
befogadta a színes szárnyú pillangókat.

Az esÅ‘függöny lassan elhalad,
és az égen szivárvány marad.
Nyugaton a nap fátyolosan világít,
arany fényes ágyát megvetette.
Búcsúzik, mert jön az este.
A levegÅ‘, mezÅ‘, a föld lélegzik.

Lassan a földi világ elalszik.
A nap kék égi útját átadja,
a holdezüst éjszakának.
Ezüst Hold felkúszik az égre,
amely csillagokkal ékes.

 

Szabó Imréné Czombos Ilona
PetÅ‘fiszállás, 2009 június 9.

bottom of page